Davidson Centre, Venues (Kincardine Minor Hockey Association)

PrintVenue Calendar
<< PrevDecember, 2019Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Nov 24Nov 25Nov 26Nov 27Nov 28Nov 29Nov 30
2019-2020
Goalie Skate
8:00 AM-9:00 AM
Practice
2019-2020
Development Group 1 Power Workers Union
9:00 AM-10:00 AM
Practice
2019-2020
Development Group 2 Power Workers Union
10:00 AM-11:00 AM
Practice
2019-2020
Novice Girls C RONA
T (0-0)
11:00 AM
vs. TCDMHA Rebels
2019-2020
First Shift Program
12:15 PM-1:15 PM
Practice
2019-2020
Atom AE Boston Pizza
L (0-6)
1:15 PM
vs. Howick Hornets
[AD24]
2019-2020
Peewee Girls C Bruce Telecom
L (3-4)
2:30 PM
vs. TCDMHA Rebels C
2019-2020
Bantam Girls HL
L (0-10)
3:45 PM
vs. Grey Highlands Shooting Stars C
[BR42]
2019-2020
Atom Girls C Canadian Tire & Atom Girls HL 1 McDonalds AtoMc
5:00 PM-6:30 PM
Shared Practice
2019-2020
Atom LL 1 McDonalds AtoMc
6:30 PM-7:30 PM
Practice
2019-2020
Peewee Girls C Bruce Telecom
7:30 PM-8:30 PM
Practice
2019-2020
Midget Rep Miller Insurance
8:30 PM-9:30 PM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 4
4:30 PM-5:15 PM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 3
5:15 PM-6:00 PM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 1
6:00 PM-7:00 PM
Practice
2019-2020
Peewee Girls C Bruce Telecom
7:00 PM-8:00 PM
Practice
2019-2020
Bantam LL Scotia Bank
8:00 PM-9:00 PM
Practice
2019-2020
Midget LL 2
9:00 PM-10:00 PM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 2
5:00 PM-6:00 PM
Practice
2019-2020
Atom LL 2 McDonalds AtoMc
T (0-0)
6:00 PM
vs. Huron-Bruce Blizzard 2
[LAW77]
2019-2020
Bantam Rep Beisel Contracting
L (2-3)
7:15 PM
vs. Listowel Cyclones
[BA34]
2019-2020
Midget Rep Miller Insurance
W (5-3)
8:45 PM
vs. Walkerton Capitals
[MA24]
2019-2020
Bantam Girls HL
8:05 PM-9:35 PM
Practice
2019-2020
Bantam Rep Beisel Contracting
7:00 AM-8:00 AM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 4
8:00 AM-9:00 AM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 3
9:00 AM-10:00 AM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 1
10:00 AM-11:00 AM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 2
11:00 AM-12:00 PM
Practice
2019-2020
Minor Novice (U8) Boys
Minor Novice Red Dodge Caravan
12:00 PM-1:00 PM
Practice
2019-2020
Novice LL2 Lil' Diggers
2:00 PM
vs. BCH Ice Dogs
[LNX26]
2019-2020
Novice Rep Home Hardware
2:00 PM-3:00 PM
Practice
2019-2020
Atom Girls HL 2 McDonalds AtoMc
3:00 PM-4:15 PM
Practice
2019-2020
Atom Girls C Canadian Tire
4:15 PM-5:30 PM
Practice
2019-2020
Peewee Rep Legion Branch 183
W (6-1)
5:30 PM
vs. BCH Ice Dogs
[PA15]
2019-2020
Kincardine Bulldogs
7:00 PM
vs. TBA TBA
01020304050607
2019-2020
Goalie Skate
8:00 AM-9:00 AM
Practice
2019-2020
Goalie Development Powers Workers Union
9:00 AM-10:00 AM
Practice
2019-2020
Development Group 2 Power Workers Union
10:00 AM-11:00 AM
Practice
2019-2020
Novice Girls C RONA
T (0-0)
11:00 AM
vs. Walkerton
2019-2020
First Shift Program
12:15 PM-1:30 PM
Practice
All Teams
1:30 PM-3:30 PM
Community Living Skate
2019-2020
Atom Girls HL 2 McDonalds AtoMc
(2-12)
3:30 PM
vs. Atom Girls HL 1 McDonalds AtoMc
[AHL32]
2019-2020
Midget Girls LLFHL Montgomery Ford
4:45 PM
vs. Stratford Aces
2019-2020
Midget Girls LLFHL Montgomery Ford
4:45 PM-6:00 PM
Practice
2019-2020
Atom LL 2 McDonalds AtoMc & Atom Girls HL 1 McDonalds AtoMc
5:00 PM-6:30 PM
Shared Practice
2019-2020
Atom Girls HL 2 McDonalds AtoMc
6:30 PM-7:30 PM
Practice
2019-2020
Peewee Girls C Bruce Telecom
7:30 PM-8:30 PM
Practice
2019-2020
Midget Rep Miller Insurance
8:30 PM-9:30 PM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 4
4:30 PM-5:15 PM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 3
5:15 PM-6:00 PM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 2
6:00 PM-7:00 PM
Practice
2019-2020
Peewee LL1 MicroAge
7:00 PM-8:00 PM
Practice
2019-2020
Bantam LL Scotia Bank
8:00 PM-9:00 PM
Practice
2019-2020
Midget LL 2
9:00 PM-10:00 PM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 1
5:00 PM-6:00 PM
Practice
2019-2020
Atom Rep Canadian Tire
W (4-1)
6:00 PM
vs. Walkerton Capitals
[AA21]
2019-2020
Bantam Rep Beisel Contracting
W (5-3)
7:15 PM
vs. Walkerton Capitals
[BA37]
2019-2020
Kincardine Bulldogs
8:00 PM
vs. TBA TBA
2019-2020
Bantam Rep Beisel Contracting
7:00 AM-8:00 AM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 4
8:00 AM-9:00 AM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 3
9:00 AM-10:00 AM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 2
10:00 AM-11:00 AM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 1
11:00 AM-12:00 PM
Practice
2019-2020
Minor Novice (U8) Boys
Minor Novice Gold Dodge Caravan
12:00 PM
vs. AEMHA
2019-2020
Minor Novice (U8) Boys
Minor Novice Black Dodge Caravan
12:00 PM
@ AEMHA
2019-2020
Novice LL2 Lil' Diggers
2:00 PM
vs. Howick Hornets
[LNX25]
2019-2020
Novice Rep Home Hardware
2:00 PM
vs.
[NX81]
2019-2020
Atom Rep Canadian Tire
W (5-0)
3:00 PM
vs. Mitchell Meteors
[AA19]
2019-2020
Peewee LL2 Superheat
4:15 PM-5:30 PM
Practice (Power Skating Session)
2019-2020
Peewee Rep Legion Branch 183
5:30 PM-7:00 PM
Practice
2019-2020
Midget LL 1
W (11-0)
7:00 PM
vs. Owen Sound Jr. Attack
[LMN51]
2019-2020
Bantam LL Scotia Bank
8:30 PM-10:00 PM
Practice
08091011121314
2019-2020
Goalie Development Powers Workers Union
8:00 AM-9:00 AM
Practice
2019-2020
Development Group 1 Power Workers Union
9:00 AM-10:00 AM
Practice
2019-2020
Development Group 2 Power Workers Union
10:00 AM-11:00 AM
Practice
2019-2020
Novice Girls C RONA
T (0-0)
11:00 AM
vs. Saugeen Shores Storm C
2019-2020
Novice Girls HL Dodge Caravan
T (0-0)
11:00 AM
vs. Saugeen Shores Storm HL2
2019-2020
Novice Girls HL Dodge Caravan
11:00 AM
vs. Walkerton Capitals
2019-2020
Atom AE Boston Pizza
W (5-0)
12:00 PM
vs. Minto Mad Dogs AE
[AD20]
2019-2020
Atom LL 2 McDonalds AtoMc
L (1-14)
1:15 PM
vs. Walkerton Capitals 1
[LAW74]
2019-2020
Atom Girls HL 2 McDonalds AtoMc
W (2-1)
2:30 PM
vs. Mt. Forest Rams HL
[AHL36]
2019-2020
Midget Girls LLFHL Montgomery Ford
W (2-1)
3:45 PM
vs. Mount Forest
2019-2020
Atom Girls HL 2 McDonalds AtoMc & Atom Girls C Canadian Tire
5:00 PM-6:30 PM
Shared Practice
2019-2020
Bantam Rep Beisel Contracting
6:30 PM-7:30 PM
Practice
2019-2020
Peewee Girls C Bruce Telecom
7:30 PM-8:30 PM
Practice
2019-2020
Midget Rep Miller Insurance
8:30 PM-9:30 PM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 4
4:30 PM-5:15 PM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 3
5:15 PM-6:00 PM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 1
6:00 PM-7:00 PM
Practice
2019-2020
Peewee LL2 Superheat
W (5-2)
7:00 PM
vs. BCH Ice Dogs
[LPN68]
2019-2020
Bantam LL Scotia Bank & Midget LL 2
8:20 PM-10:00 PM
Shared Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 2
5:00 PM-6:00 PM
Practice
2019-2020
Atom AE Boston Pizza
W (3-2)
6:00 PM
vs. Saugeen Shores Storm AE
[AD18]
2019-2020
Midget Girls C
L (0-4)
7:15 PM
vs. Huron-Bruce Blizzards C
2019-2020
Midget Rep Miller Insurance
8:45 PM-10:15 PM
Practice
2019-2020
Bantam LL Scotia Bank
W (6-0)
8:05 PM
vs. Owen Sound Jr. Attack
[LBN41]
2019-2020
Novice Rep Home Hardware
7:00 AM-8:00 AM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 4
8:00 AM-9:00 AM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 3
9:00 AM-10:00 AM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 1
10:00 AM-11:00 AM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 2
11:00 AM-12:00 PM
Practice
2019-2020
Minor Novice (U8) Boys
Minor Novice Red Dodge Caravan
12:00 PM
vs. Shallow lake Lakers
2019-2020
Minor Novice (U8) Boys
Minor Novice Blue Dodge Caravan
12:00 PM
vs. Shallow lake Lakers
2019-2020
Minor Novice (U8) Boys
Minor Novice Black Dodge Caravan
12:00 PM
@ Shallow lake Lakers
2019-2020
Novice LL2 Lil' Diggers
2:00 PM
vs. Huron-Bruce Blizzard
[LNX24]
2019-2020
Novice LL1 Lil' Bullshooters
2:00 PM
vs. Blyth-Brussels Crusaders
[LNX19]
2019-2020
Novice Rep Home Hardware
3:00 PM-4:15 PM
Practice
2019-2020
Atom AE Boston Pizza
L (2-6)
4:15 PM
vs. Mitchell Meteors AE
[AD19]
2019-2020
Bantam Girls C Snobelen Farms
L (0-2)
5:30 PM
vs. Grey Highlands Shooting Stars C
[BR60]
2019-2020
Kincardine Bulldogs
7:00 PM
vs. TBA TBA
15161718192021
2019-2020
Goalie Skate
8:00 AM-9:00 AM
Practice
2019-2020
Goalie Development Powers Workers Union
9:00 AM-10:00 AM
Practice
2019-2020
Development Group 1 Power Workers Union
10:00 AM-11:00 AM
Practice
2019-2020
Novice Girls HL Dodge Caravan
T (0-0)
11:00 AM
vs. Saugeen Shores Storm HL1
2019-2020
Novice Girls C RONA
11:00 AM-12:15 PM
Practice
2019-2020
First Shift Program
12:15 PM-1:15 PM
Practice
2019-2020
Atom AE Boston Pizza
W (3-0)
1:15 PM
vs. Minto Mad Dogs AE
[AD17]
2019-2020
Kincardine Bulldogs
2:30 PM
vs. TBA TBA
All Teams
5:00 PM-6:00 PM
Annual Skate with the Bulldogs
2019-2020
Atom Girls HL 2 McDonalds AtoMc & Atom Girls HL 1 McDonalds AtoMc
5:00 PM-6:15 PM
Shared Practice
2019-2020
Atom Girls C Canadian Tire
W (14-0)
6:15 PM
vs. Saugeen Shores Storm C
[AC39]
2019-2020
Peewee Girls C Bruce Telecom
7:30 PM-8:30 PM
Practice
2019-2020
Midget Rep Miller Insurance
8:30 PM-9:30 PM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 4
4:30 PM-5:15 PM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 3
5:15 PM-6:00 PM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 2
6:00 PM-7:00 PM
Practice
2019-2020
Bantam Girls HL
7:00 PM-8:30 PM
Practice
2019-2020
Midget Girls LLFHL Montgomery Ford
8:30 PM-10:00 PM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 1
5:00 PM-6:00 PM
Practice
2019-2020
Atom AE Boston Pizza
T (1-1)
6:00 PM
vs. BCH Ice Dogs AE
[AD22]
2019-2020
Bantam Rep Beisel Contracting
L (0-2)
7:15 PM
vs. Saugeen Shores Storm
[BA36]
2019-2020
Midget Rep Miller Insurance
W (4-0)
8:45 PM
vs. BCH Ice Dogs
[MA17]
2019-2020
Midget Girls LLFHL Montgomery Ford
W (2-0)
8:05 PM
vs. Huron Heat
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 4
8:00 AM-9:00 AM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 3
9:00 AM-10:00 AM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 2
10:00 AM-11:00 AM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 1
11:00 AM-12:00 PM
Practice
2019-2020
Bantam Rep Beisel Contracting
W (5-2)
1:30 PM
vs. BCH Ice Dogs
[BA31]
2019-2020
Midget Rep Miller Insurance
W (5-0)
3:00 PM
vs. Hanover Falcons
[MA23]
2019-2020
Ripley Wolves
4:30 PM
vs. Durham
2019-2020
Kincardine Bulldogs
7:00 PM
vs. Mount Forest
22232425262728
2019-2020
Goalie Skate
8:00 AM-9:00 AM
Practice
2019-2020
Goalie Development Powers Workers Union
9:00 AM-10:00 AM
Practice
2019-2020
Development Group 2 Power Workers Union
10:00 AM-11:00 AM
Practice
2019-2020
Novice Girls C RONA
T (0-0)
11:00 AM
vs. Walkerton Capitals
2019-2020
Atom Rep Canadian Tire
W (2-1)
1:30 PM
vs. Saugeen Shores Storm
[AA22]
2019-2020
Atom Girls HL 2 McDonalds AtoMc
L (2-3)
2:45 PM
vs. Walkerton Capitals HL
[AHL44]
2019-2020
Bantam LL Scotia Bank
L (0-2)
4:00 PM
vs. Hanover Falcons
[LBN45]
2019-2020
Atom Girls C Canadian Tire & Atom Girls HL 1 McDonalds AtoMc
5:00 PM-6:30 PM
Shared Practice
2019-2020
Atom Girls HL 2 McDonalds AtoMc
6:30 PM-7:30 PM
Practice
2019-2020
Peewee Girls C Bruce Telecom
7:30 PM-8:30 PM
Practice
2019-2020
Midget Rep Miller Insurance
8:30 PM-9:30 PM
Practice
2019-2020
Peewee Rep Legion Branch 183
9:00 AM-10:00 AM
Practice
2019-2020
Bantam Rep Beisel Contracting
10:00 AM-11:00 AM
Practice
2019-2020
Peewee Rep Legion Branch 183
W (9-0)
4:45 PM
vs. Listowel Cyclones
[P9]
2019-2020
Bantam Rep Beisel Contracting
W (3-0)
6:00 PM
vs. Walkerton Capitals
[B8]
2019-2020
Atom Rep Canadian Tire
7:00 AM-8:00 AM
Practice
2019-2020
Bantam Rep Beisel Contracting
W (8-0)
8:40 PM
vs. Tavistock Titans
[B19]
293031Jan 01Jan 02Jan 03Jan 04
2019-2020
Atom Rep Canadian Tire
7:00 AM-8:00 AM
Practice
2019-2020
Bantam Rep Beisel Contracting
W (1-0)
6:05 PM
vs. TBA
[SF]
2019-2020
Bantam Rep Beisel Contracting
W (3-2)
1:45 PM
vs. BCH Ice Dogs
[FINALS]
2019-2020
Novice LL1 Lil' Bullshooters
5:00 PM-6:00 PM
Practice
2019-2020
Atom Girls HL 1 McDonalds AtoMc & Atom LL 2 McDonalds AtoMc
6:00 PM-7:30 PM
Shared Practice
2019-2020
Atom Girls C Canadian Tire
7:30 PM-8:30 PM
Practice
2019-2020
Midget Girls C
8:30 PM-9:30 PM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 1
5:00 PM-6:00 PM
Practice
2019-2020
Kincardine Bulldogs
7:30 PM
vs. TBA TBA
2019-2020
Midget Girls LLFHL Montgomery Ford
8:05 PM-9:20 PM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 4
8:00 AM-9:00 AM
Practice
2019-2020
Novice Rep Home Hardware
10:00 AM-11:00 AM
Practice
2019-2020
Midget Rep Miller Insurance
11:00 AM-12:00 PM
Practice
2019-2020
Minor Novice (U8) Boys
Minor Novice Gold Dodge Caravan
12:00 PM-1:00 PM
Practice
2019-2020
Novice LL2 Lil' Diggers
2:00 PM
vs. Novice LL1 Lil' Bullshooters
[LNX23]
2019-2020
Atom Girls C Canadian Tire
W (4-1)
3:00 PM
vs. TCDMHA Rebels C
[AC51]
2019-2020
Peewee LL2 Superheat
W (7-0)
4:15 PM
vs. Saugeen Shores Storm 1
[LPN70]
2019-2020
Bantam Girls C Snobelen Farms
5:30 PM-7:00 PM
Practice
2019-2020
Kincardine Bulldogs
7:00 PM
vs. TBA TBA
Jan 05Jan 06Jan 07Jan 08Jan 09Jan 10Jan 11
2019-2020
Bantam Rep Beisel Contracting
8:00 AM-9:00 AM
Practice
2019-2020
Development Group 1 Power Workers Union
9:00 AM-10:00 AM
Practice
2019-2020
Development Group 2 Power Workers Union
10:00 AM-11:00 AM
Practice
2019-2020
Novice Girls C RONA
T (0-0)
11:00 AM
vs. Owen Sound Ice Hawks C
2019-2020
Novice Girls HL Dodge Caravan
T (0-0)
11:00 AM
vs. Owen Sound Ice Hawks HL
2019-2020
Peewee Girls C Bruce Telecom
W (4-1)
12:00 PM
vs. Saugeen Shores Storm C
2019-2020
Bantam Girls C Snobelen Farms
W (4-0)
1:15 PM
vs. Central Perth Predators C
[BR75]
2019-2020
Bantam Girls HL
L (0-1)
2:45 PM
vs. Walkerton Capitals HL
[BR76]
2019-2020
Bantam LL Scotia Bank
L (1-3)
4:15 PM
vs. AEMHA Ice Dogs
[LBN44]
2019-2020
Atom Girls HL 2 McDonalds AtoMc & Atom Girls HL 1 McDonalds AtoMc
5:00 PM-6:15 PM
Shared Practice
2019-2020
Atom Girls C Canadian Tire
W (9-1)
6:15 PM
vs. Saugeen Shores Storm C
[AC53]
2019-2020
Peewee LL2 Superheat
W (10-0)
7:15 PM
vs. Saugeen Shores Storm 3
[LPN69]
2019-2020
Midget Rep Miller Insurance
8:30 PM-9:30 PM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 4
4:30 PM-5:15 PM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 3
5:15 PM-6:00 PM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 1
6:00 PM-7:00 PM
Practice
2019-2020
Atom LL 2 McDonalds AtoMc
7:00 PM-8:00 PM
Practice
2019-2020
Bantam LL Scotia Bank
8:00 PM-9:00 PM
Practice
2019-2020
Midget LL 2
9:00 PM-10:00 PM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 2
5:00 PM-6:00 PM
Practice
2019-2020
Bantam Girls HL
T (2-2)
6:00 PM
vs. TCDMHA Rebels C
[BR77]
2019-2020
Bantam Rep Beisel Contracting
W (3-0)
7:30 PM
vs. Huron-Bruce Blizzards
2019-2020
Kincardine Bulldogs
8:00 PM
vs. TBA TBA
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 4
8:00 AM-9:00 AM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 3
9:00 AM-10:00 AM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 1
10:00 AM-11:00 AM
Practice
2019-2020
Initiation (U7)
Initiation 2
11:00 AM-12:00 PM
Practice
2019-2020
Minor Novice (U8) Boys
Minor Novice Blue Dodge Caravan
12:00 PM
vs. Hanover
2019-2020
Minor Novice (U8) Boys
Minor Novice Gold Dodge Caravan
12:00 PM
vs. Hanover
2019-2020
Minor Novice (U8) Boys
Minor Novice Red Dodge Caravan
12:00 PM
vs. Hanover
2019-2020
Novice LL2 Lil' Diggers
2:00 PM
vs. Goderich Sailors
[LNX21]
2019-2020
Novice LL2 Lil' Diggers
2:00 PM-3:00 PM
Practice
2019-2020
Atom Rep Canadian Tire
W (8-2)
3:00 PM
vs. Mitchell Meteors
[ABPB1]
2019-2020
Peewee Rep Legion Branch 183
L (1-4)
4:15 PM
vs. Mitchell Meteors
[PBPB1]
2019-2020
Bantam Rep Beisel Contracting
5:45 PM-7:15 PM
Practice
2019-2020
Midget Rep Miller Insurance
7:15 PM-8:45 PM
Practice
Venue Details
Google Maps
Davidson Centre
601 Durham St , Kincardine, ON  N2Z 1L6
  • Current Season

    No Scores Reported
  • All-Time

    1560 - 922 - 265
Other Home Venues
Printed from kincardineminorhockey.ca on Saturday, June 6, 2020 at 10:21 PM