Davidson Centre, Venues (Kincardine Minor Hockey Association)

PrintVenue Calendar
<< PrevNovember, 2021Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Oct 24Oct 25Oct 26Oct 27Oct 28Oct 29Oct 30
U9 Home Hardware Rep & U9 LL1 Bullshooters
5:00 PM-6:15 PM
Shared Practice
U9 OWHL Rep Girls & U9 Girls Dodge Caravan LL
6:15 PM-7:30 PM
Shared Practice
U18 OWHL Rep Girls
7:30 PM-8:30 PM
Practice
U18 Miller Insurance Rep
8:30 PM-9:30 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 4
4:30 PM-5:15 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 3
5:15 PM-6:00 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 2
6:00 PM-6:45 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 1
6:45 PM-7:45 PM
Practice
U15 Rep
7:45 PM-9:00 PM
Practice
U18 Girls Scotia Bank WOAA
9:00 PM-10:00 PM
Practice
U8 Dodge Caravan Boys
5:00 PM-6:30 PM
Practice
U9 LL2 Lil Diggers
6:30 PM-7:30 PM
Practice
U15 Rep
W (2-0)
7:30 PM
vs. Hanover Falcons
[U15S36]
U18 Miller Insurance Rep
T (2-2)
9:00 PM
vs. Listowel Cyclones
[U18S39]
U15 Lighthouse Chiro LL
L (3-7)
8:30 PM
vs. Owen Sound Jr. Attack Gold
[U15LLN24]
U7 TimBits
U7 TimBits Group 4
8:00 AM-8:50 AM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 3
8:50 AM-9:40 AM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 2
9:40 AM-10:30 AM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 1
10:30 AM-11:30 AM
Practice
U13 Legion Branch 183 Rep
W (6-0)
11:30 AM
vs. Mitchell Meteors
[U13S48]
U11 Girls B
L (0-1)
2:00 PM
vs. South Huron Girls B
U13 Lakeside GM AE
L (4-5)
3:15 PM
vs. Mt. Forest Rams
[U13M41]
U15 Girls C
W (4-1)
4:45 PM
vs. Huron-Bruce Blizzard
[U15201]
U18 Miller Insurance Rep
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Kincardine Bulldogs
7:00 PM
vs. TBA TBA
Oct 31010203040506
All Teams
8:00 AM-9:00 AM
Goalie Skate
U8 Dodge Caravan Boys
9:00 AM-10:00 AM
Practice
U9 OWHL Rep Girls
T (0-0)
10:00 AM
vs. Upper Maitland Mustangs C
[U9H04]
U9 Girls Dodge Caravan LL
T (0-0)
10:00 AM
vs. Saugeen Shores Storm HL#2
[U9H05]
U9 LL1 Bullshooters
11:00 AM
vs. Arthur Vipers
U9 Home Hardware Rep
11:00 AM-12:00 PM
Practice
U11 Canadian Tire Rep
12:00 PM-1:30 PM
Practice
U11 AE
L (3-8)
1:30 PM
vs. Walkerton
U13 Superheat LL 2 & U13 MicroAge Basics LL1
2:45 PM
Intrasquad
LL1 @ LL2
U18 OWHL Rep Girls
T (2-2)
4:00 PM
vs. Stratford Aces
U9 Home Hardware Rep & U9 LL2 Lil Diggers
5:00 PM-6:15 PM
Shared Practice
U9 OWHL Rep Girls & U9 Girls Dodge Caravan LL
6:15 PM-7:30 PM
Shared Practice
U18 OWHL Rep Girls
7:30 PM-8:30 PM
Practice
U18 Miller Insurance Rep
8:30 PM-9:30 PM
Practice
U15 Rep
8:30 PM-9:45 PM
Practice
U13 Legion Branch 183 Rep
6:30 AM-8:00 AM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 4
4:30 PM-5:15 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 3
5:15 PM-6:00 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 2
6:00 PM-6:45 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 1
6:45 PM-7:45 PM
Practice
Kincardine Bulldogs
7:45 PM-9:00 PM
Practice
U18 Girls Scotia Bank WOAA
9:00 PM-10:00 PM
Practice
U8 Dodge Caravan Boys
5:00 PM-6:30 PM
Practice
U9 LL1 Bullshooters
6:30 PM-7:30 PM
Practice
U15 Rep
L (0-2)
7:30 PM
vs. Minto Mad Dogs
[U15S33]
U18 Miller Insurance Rep
W (9-0)
9:00 PM
vs. Minto Mad Dogs
[U18S32]
U15 Lighthouse Chiro LL
L (1-4)
8:30 PM
vs. Shallow Lake Lakers
[U15LLN18]
U7 TimBits
U7 TimBits Group 4
8:00 AM-8:50 AM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 3
8:50 AM-9:40 AM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 2
9:40 AM-10:30 AM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 1
10:30 AM-11:30 AM
Practice
U13 Legion Branch 183 Rep
T (4-4)
11:30 AM
vs. Listowel Cyclones
[U13S46]
U11 AtoMc LL 1
2:00 PM-3:15 PM
Practice
U13 Girls HL
L (0-1)
3:15 PM
vs. Owen Sound Ice Hawks
[U13204]
U11 Girls C RONA
W (2-0)
4:30 PM
vs. Upper Maitland Mustangs C
[U11103]
U13 Girls C
L (1-2)
5:45 PM
vs. Upper Maitland Mustangs C
[U13105]
U18 Miller Insurance Rep
7:00 PM-8:30 PM
Practice
07080910111213
All Teams
8:00 AM-9:00 AM
Goalie Skate
U8 Dodge Caravan Boys
9:00 AM-10:00 AM
Practice
U9 Home Hardware Rep
11:00 AM
vs. Walkerton Capitals
[U9SX19]
U13 Lakeside GM AE
W (10-1)
12:00 PM
vs. Mitchell Meteors AE
[U13M45]
U15 Girls C
W (2-0)
1:30 PM
vs. Huron-Bruce Blizzard
[U15205]
Kincardine Bulldogs
3:30 PM
vs. TBA TBA
U9 LL1 Bullshooters & U9 LL2 Lil Diggers
5:00 PM-6:15 PM
Shared Practice
U9 OWHL Rep Girls & U9 Girls Dodge Caravan LL
6:15 PM-7:30 PM
Shared Practice
U18 OWHL Rep Girls
7:30 PM-8:30 PM
Practice
U18 Miller Insurance Rep
8:30 PM-9:30 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 4
4:30 PM-5:15 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 3
5:15 PM-6:00 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 2
6:00 PM-6:45 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 1
6:45 PM-7:45 PM
Practice
U15 Lighthouse Chiro LL
7:45 PM-9:00 PM
Practice
U18 Girls Scotia Bank WOAA
9:00 PM-10:00 PM
Practice
U8 Dodge Caravan Boys
5:00 PM-6:30 PM
Practice
U9 Home Hardware Rep
6:30 PM
vs. Saugeen Shores Storm
[U9SX18]
U15 Lighthouse Chiro LL
T (1-1)
7:30 PM
vs. AEMHA Ice Dogs
[U15LLN23]
U18 OWHL Rep Girls
L (1-4)
9:00 PM
vs. South Huron Girls B
U15 Girls C
W (4-0)
8:30 PM
vs. Walkerton Capitals HL
[U15207]
U7 TimBits
U7 TimBits Group 4
8:00 AM-8:50 AM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 3
8:50 AM-9:40 AM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 2
9:40 AM-10:30 AM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 1
10:30 AM-11:30 AM
Practice
U13 Lakeside GM AE
T (1-1)
11:30 AM
vs. Saugeen Shores Storm AE
[U13M44]
Kincardine Bulldogs
2:00 PM
vs. TBA TBA
U13 MicroAge Basics LL1
L (1-8)
4:45 PM
vs. Seaforth Stars
[U13LLW46]
U13 Superheat LL 2
W (3-2)
6:00 PM
vs. Central Perth Predators
[U13LLW60]
U18 OWHL Rep Girls
W (2-1)
7:15 PM
vs. Wilmot
14151617181920
All Teams
8:00 AM-9:00 AM
Goalie Skate
U8 Dodge Caravan Boys
9:00 AM-10:00 AM
Practice
U9 OWHL Rep Girls
10:00 AM
vs. Walkerton Capitals
[U9H15]
U9 LL2 Lil Diggers
11:00 AM
vs. Drayton Defenders
[U9LLSC35]
U9 LL1 Bullshooters
11:00 AM
vs. Howick Hornets
[U9LLSB12]
U11 Canadian Tire Rep
W (6-1)
12:00 PM
vs. Mt. Forest Rams
[U11S32]
U13 Girls Bruce Telecom BB
L (1-4)
1:15 PM
vs. Woolwich Wild
U11 Girls C RONA
2:30 PM
vs. TCDMHA (Chatsworth) Rebels
U11 Girls B
L (1-3)
3:45 PM
vs. KITCHENER LADY RANGERS
U13 Lakeside GM AE
5:00 PM-6:00 PM
Practice
U9 Home Hardware Rep & U9 LL1 Bullshooters
5:00 PM-6:15 PM
Shared Practice
U9 OWHL Rep Girls & U9 Girls Dodge Caravan LL
6:15 PM-7:30 PM
Shared Practice
U18 OWHL Rep Girls
7:30 PM-8:30 PM
Practice
U18 Miller Insurance Rep
8:30 PM-9:30 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 4
4:30 PM-5:15 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 3
5:15 PM-6:00 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 2
6:00 PM-6:45 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 1
6:45 PM-7:45 PM
Practice
U15 Rep
7:45 PM-9:00 PM
Practice
U18 Girls Scotia Bank WOAA
9:00 PM-10:00 PM
Practice
U8 Dodge Caravan Boys
5:00 PM-6:30 PM
Practice
U9 LL2 Lil Diggers
6:30 PM-7:30 PM
Practice
U15 Lighthouse Chiro LL
L (3-10)
7:30 PM
vs. Wingham Ironman
U18 Miller Insurance Rep
9:00 PM-10:30 PM
Practice
Kincardine Bulldogs
8:30 PM
vs. TBA TBA
U7 TimBits
U7 TimBits Group 4
8:00 AM-8:50 AM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 3
8:50 AM-9:40 AM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 2
9:40 AM-10:30 AM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 1
10:30 AM-11:30 AM
Practice
U13 Legion Branch 183 Rep
W (5-2)
11:30 AM
vs. BCH Ice Dogs
[U13S42]
U13 Girls HL
2:00 PM
vs. Mt. Forest Rams
[U13211]
U13 MicroAge Basics LL1
L (1-7)
3:15 PM
vs. BCH Ice Dogs
[U13LLW53]
U11 AE
4:30 PM-5:45 PM
Practice
U18 OWHL Rep Girls
T (4-4)
6:00 PM
vs. Ayr Rockets
21222324252627
All Teams
8:00 AM-9:00 AM
Goalie Skate
U8 Dodge Caravan Boys
9:00 AM-10:00 AM
Practice
U9 Girls Dodge Caravan LL
10:00 AM
vs. Walkerton Capitals
[U9H23]
U9 Home Hardware Rep
11:00 AM
vs. Mitchell Meteors
[U9SX22]
U13 Girls Bruce Telecom BB
12:05 PM
vs. London
U11 Girls AtoMc HL
W (4-0)
1:20 PM
vs. Saugeen Shores Storm HL
[U11208]
U11 Girls C RONA
W (3-0)
2:35 PM
vs. Upper Maitland Mustangs C
[U11107]
U15 Rep
3:50 PM-5:00 PM
Practice
U13 MicroAge Basics LL1
5:00 PM-6:00 PM
Practice
U9 Home Hardware Rep & U9 LL2 Lil Diggers
5:00 PM-6:15 PM
Shared Practice
U9 OWHL Rep Girls
6:15 PM
vs. Saugeen Shores Storm C
[U9H26]
All Teams
7:30 PM-8:30 PM
New Ref skate
U18 Miller Insurance Rep
8:30 PM-9:30 PM
Practice
U13 Legion Branch 183 Rep
7:00 AM-8:00 AM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 4
4:30 PM-5:15 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 3
5:15 PM-6:00 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 2
6:00 PM-6:45 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 1
6:45 PM-7:45 PM
Practice
U15 Rep
7:45 PM
vs. Saugeen Shores Storm
U18 Girls Scotia Bank WOAA
9:00 PM-10:00 PM
Practice
U8 Dodge Caravan Boys
5:00 PM-6:30 PM
Practice
U13 Lakeside GM AE
6:30 PM-7:30 PM
Practice
U13 Legion Branch 183 Rep
W (6-3)
7:30 PM
vs. Wingham Ironmen
[U13S50]
U18 Girls Scotia Bank WOAA
L (1-5)
9:00 PM
vs. Central Perth Predators
[U18-16]
U7 TimBits
U7 TimBits Group 4
2:00 PM-2:50 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 3
2:50 PM-3:40 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 2
3:40 PM-4:30 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 1
4:30 PM-5:20 PM
Practice
U13 Lakeside GM AE
T (4-4)
5:30 PM
vs. TCDMHA Rebels
[U13M42]
Kincardine Bulldogs
7:00 PM
vs. TBA TBA
282930Dec 01Dec 02Dec 03Dec 04
All Teams
8:00 AM-9:00 AM
Goalie Skate
U8 Dodge Caravan Boys
U8 Dodge Caravan Blue
9:00 AM
vs. Huron-Bruce Blizzards
U9 OWHL Rep Girls
10:00 AM
vs. Upper Maitland Mustangs C
[U9H29]
U9 Girls Dodge Caravan LL
10:00 AM
vs. Owen Sound Ice Hawks
[U9H30]
U9 LL2 Lil Diggers
11:00 AM
vs. Wingham Ironmen Red
[U9LLSC4]
U9 Home Hardware Rep
11:00 AM
vs. Goderich Sailors
[U9SX20]
U13 Girls HL
W (6-3)
12:00 PM
vs. Saugeen Shores Storm
[U13217]
U11 AtoMc LL 2
W (4-3)
1:15 PM
vs. Hanover Falcons
[U11LLC63]
U13 MicroAge Basics LL1
2:30 PM-3:45 PM
Practice
U11 AE
W (13-0)
3:45 PM
vs. South Bruce Blades
[U11M20]
U13 Lakeside GM AE
5:00 PM-6:00 PM
Practice
U9 LL1 Bullshooters & U9 LL2 Lil Diggers
5:00 PM-6:15 PM
Shared Practice
U9 OWHL Rep Girls & U9 Girls Dodge Caravan LL
6:15 PM-7:30 PM
Shared Practice
U18 OWHL Rep Girls
7:30 PM-8:30 PM
Practice
U18 Miller Insurance Rep
8:30 PM-9:30 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 4
4:30 PM-5:15 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 3
5:15 PM-6:00 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 2
6:00 PM-6:45 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 1
6:45 PM-7:45 PM
Practice
U15 Rep
7:45 PM-9:00 PM
Practice
U18 Girls Scotia Bank WOAA
9:00 PM-10:00 PM
Practice
U8 Dodge Caravan Boys
5:00 PM-6:30 PM
Practice
U9 Home Hardware Rep
6:30 PM-7:30 PM
Practice
U15 Rep
7:30 PM
vs. Saugeen Shores Storm
[U15S39]
U18 OWHL Rep Girls
9:00 PM-10:30 PM
Practice
U15 Lighthouse Chiro LL
8:30 PM
vs. Goderich
U7 TimBits
U7 TimBits Group 4
8:00 AM-8:50 AM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 3
8:50 AM-9:40 AM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 2
9:40 AM-10:30 AM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 1
10:30 AM-11:30 AM
Practice
U13 Lakeside GM AE
11:30 AM
vs. Bruce Peninsula Northstars
[U13M46]
U11 Girls C RONA
2:00 PM-3:00 PM
Practice
U15 Lighthouse Chiro LL
3:00 PM-4:30 PM
Practice
U13 Girls C
4:30 PM
vs. TCDMHA Rebels
[U13120]
U15 Rep
5:45 PM
vs. Mitchell Meteors
[U15S32]
U18 Miller Insurance Rep
7:15 PM
vs. Mitchell Meteors
[U18S31]
Dec 05Dec 06Dec 07Dec 08Dec 09Dec 10Dec 11
All Teams
8:00 AM-9:00 AM
Goalie Skate
U8 Dodge Caravan Boys
U8 Dodge Caravan Blue
9:00 AM
vs. Saugeen Shores Storm
U13 MicroAge Basics LL1
10:00 AM-11:00 AM
Practice
U9 LL1 Bullshooters
11:00 AM
vs. Listowel Cyclones White
[U9LLSB13]
U9 LL2 Lil Diggers
11:00 AM
vs. Hanover Falcons
[U9LLSC36]
U13 Girls Bruce Telecom BB
12:05 PM
vs. Waterloo
U15 Girls C
1:30 PM
vs. TCDMHA (Chatsworth) Rebels
U13 Girls HL
2:45 PM
vs. Owen Sound Ice Hawks
[U13219]
U18 OWHL Rep Girls
4:00 PM
vs. Wilmot
U9 Home Hardware Rep & U9 LL1 Bullshooters
5:00 PM-6:15 PM
Shared Practice
U9 OWHL Rep Girls
6:15 PM
vs. Saugeen Shores Storm C
[U9H38]
U18 OWHL Rep Girls
7:30 PM-8:30 PM
Practice
U18 Miller Insurance Rep
8:30 PM-9:30 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 4
4:30 PM-5:15 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 3
5:15 PM-6:00 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 2
6:00 PM-6:45 PM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 1
6:45 PM-7:45 PM
Practice
U15 Rep
7:45 PM-9:00 PM
Practice
U18 Girls Scotia Bank WOAA
9:00 PM-10:00 PM
Practice
U8 Dodge Caravan Boys
5:00 PM-6:30 PM
Practice
U9 LL2 Lil Diggers
6:30 PM-7:30 PM
Practice
U15 Rep
7:30 PM
vs. South Bruce Blades
[U15S38]
U18 Miller Insurance Rep
9:00 PM
vs. Walkerton Capitals
[U18S38]
Kincardine Bulldogs
8:30 PM
vs. TBA TBA
U7 TimBits
U7 TimBits Group 4
8:00 AM-8:50 AM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 3
8:50 AM-9:40 AM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 2
9:40 AM-10:30 AM
Practice
U7 TimBits
U7 TimBits Group 1
10:30 AM-11:30 AM
Practice
U13 Legion Branch 183 Rep
11:30 AM
vs. Minto Mad Dogs
[U13S47]
Kincardine Bulldogs
2:00 PM
vs. TBA TBA
U11 Girls AtoMc HL
4:30 PM
vs. Owen Sound Ice Hawks
[U11214]
U13 Girls C
5:45 PM
vs. Walkerton Capitals C
[U13125]
Venue Details
Google Maps
Davidson Centre
601 Durham St , Kincardine, ON  N2Z 1L6
  • Current Season

    24 - 18 - 10
  • All-Time

    1584 - 940 - 275
Other Home Venues
Printed from kincardineminorhockey.ca on Monday, November 29, 2021 at 5:48 AM